Ako podnikajú Spojené kráľovstvo a Saudská Arábia?

Saudská Arábia popiera obvinenie a tvrdí, že reaguje na akékoľvek sankcie. Vyskytli sa všeobecné špekulácie o tom, čo sa stalo pánovi Khashoggiovi.

arabské emiráty
 
Takže čo je v stávke?
Celkový vývoz tovaru z Veľkej Británie do Saudskej Arábie v roku 2017 dosiahol približne 4,2 miliardy libier, čo je nárast o 120% v porovnaní s desiatimi rokmi. Dovoz tovaru zo Saudskej Arábie bol v hodnote 2,4 miliárd libier (viac ako dvojnásobok tohto čísla za desať rokov skôr). Takže Spojené kráľovstvo malo v obchode s tovarom prebytok vo výške 1,8 miliardy libier.
 
Najväčšími britskými kategóriami vývozu boli rôzne druhy strojov, lietadiel, zbraní a vozidiel vrátane 280 miliónov libier automobilov.
 
Ropa predstavovala viac ako polovicu dovozu zo Saudskej Arábie vrátane surových a rafinovaných výrobkov. Ostatné tovary zahŕňali strojové a elektrické zariadenia a fotografické, kinematografické a zdravotnícke zariadenia.
 
Hoci Spojené kráľovstvo produkuje ropu zo Severného mora a v obmedzenej miere aj na pôde, je to viac ako desať rokov, odkedy bolo Spojené kráľovstvo sebestačné. Saudská Arábia v minulom roku predstavovala približne 3% britských dovozov ropy.
 
Závislosť Spojeného kráľovstva od ropy na Saudskej Arábii je významná, ale stojí za to pripomenúť, že akékoľvek sankčné opatrenia, ktoré narušili miesto Saudskej Arábie na globálnom trhu, by viedli k tomu, že všetka ropa – odkiaľkoľvek je – by sa stala drahšou, pravdepodobne veľkou sumou.

budova
 
Vývoz služieb Spojeného kráľovstva do Saudskej Arábie v roku 2017 bol 2 miliardy libier. Dovoz služieb predstavoval približne štvrtinu tejto sumy. Spojené kráľovstvo malo vo svojich službách prebytok vo výške približne 1,5 miliardy libier.
 
Cestovné služby boli najväčšou kategóriou obchodu v oboch smeroch. V prípade vývozu v Spojenom kráľovstve sa finančné služby dostali na druhú.
 
Obchod so zbraňami
Bola verejná diskusia o dodávkach zbraní do Saudskej Arábie, najmä vzhľadom na účasť Saudskej republiky na konflikte v Jemene.
 
Výskum Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru, think-tank, ktorý sleduje globálny zbrojársky priemysel, prináša Británii na druhé miesto ako dodávateľ "hlavných zbraní" do Saudskej Arábie, za Spojenými štátmi a pred Francúzskom.
 
Celkový dovoz hlavných zbraní v Saudskej Arábii sa v porovnaní s predchádzajúcimi piatimi rokmi viac ako strojnásobil v období do roku 2012-2017.