Ako si prezujete pneumatiky z pohodlia domova

Dvakrát do roka znovu a znovu nastane čas: vyhrabať náradie, povoliť matice kolies, prezuť pneumatiky Dubnica. Musia sa namontovať zimné alebo letné pneumatiky podľa ročného obdobia. Naša rada, ak nie ste si istý, kedy je najvyšší čas vymeniť vaše pneumatiky, je držať sa osvedčeného pravidla „O-to-E“ (október – Veľká noc) – je to najjednoduchší spôsob, aby ste sa uistili, že to robíte v správnom čase. Kladie to začiatok sezóny letných pneumatík na Veľkú noc. V tomto období roka sa počasie začína byť miernejšie. Letné pneumatiky odporúčame namontovať, keď je teplota stabilne nad sedem stupňov Celzia. Od októbra, akonáhle začnú zimné podmienky ako mráz a poľadovica, je načase: odložiť letné pneumatiky a namontovať zimné. Poradovníky v autoservisoch sú dlhé, a výmena pneumatík profesionálmi je drahá záležitosť. Riešenie: Samovýmena pneumatík: Ako na to? Jednoducho – tu je náš návod krok za krokom.

pneuservis

Na výmenu pneumatík budete potrebovať nasledovné náradie, ako zdvihák, krížový kľúč, momentový kľúč, drôtenú kefu, voskovú ceruzku a rukavice. 

přezutí pneu

Ponúkam vám 9 krokov, ako si vymeniť vaše pneumatiky aj z pohodlia domova.
1. krok: Zaraďte prvý stupeň a potom zatiahnite brzdu. V prípade automatickej prevodovky zaraďte polohu „P“.
2. krok: Krížovým kľúčom povoľte všetky skrutky kolesa.
3. krok: Umiestnite zdvihák na bod vyznačený na aute. Zdvihnite auto, aby sa pneumatika už nedotýkala zeme – stačí niekoľko centimetrov.
4. krok: Krížovým kľúčom vytiahnite všetky skrutky kolesa. Vyberte koleso z náboja, a označte ho voskovou ceruzkou.
5. krok: Drôtenou kefou odstráňte hrdzu a nečistoty z náboja kolesa. Nasaďte nové koleso.
6. krok: Dajte naspäť skrutky. V tomto kroku ich krížovým kľúčom naskrutkujte len zľahka.
7. krok: Spustite auto zdvihákom, kým sa pneumatika nedotýka zeme. Už by nemalo byť schopné otáčať sa.
8. krok: Momentovým kľúčom dotiahnite skrutky kolesa na stanovený krútiaci moment. Skrutky kolesa vždy uťahujte do kríža. Zabezpečuje to správne a úplné sedenie kolesa.
9. krok: Spustite auto úplne, a odstráňte zdvihák. Zopakujte kroky v prípade všetkých ostatných kolies.