Chýbajú vám bielkoviny? Dajte si vajíčka, tofu, alebo ryby.

Bielkoviny sú pre náš organizmus nenahraditeľné. pri ich nedostatku strácame svalovú hmotu, ale taktiež priberáme. Dôvodom je to, že ich nahradia tuky. Ich vyšší prísun potrebujú napríklad športovci, ale taktiež tí, ktorí sa snažia schudnúť. V nasledujúcich potravinách, nájdete tie najvyššie množstvá zdravých bielkovín.

vejce

Jogurtysú ideálnym zdrojom bielkovín. Najlepšie sú tie, ktoré sú obohatené o živé kultúry. Úplným priekopníkom je jogurt gréckeho typu. Mliečne výrobky sú celkovo dobrým zdrojom bielkovín. Tvaroh si môžete dopriať pokojne i každý deň. Vašim svalom dodá potrebné množstvo aminokyselín. Medzi tieto potraviny patrí aj mlieko. Pokiaľ ho však chcete konzumovať vyslovene za týmto účelom, siahnite po produktoch v ekologickej produkcie. Kravy, ktoré sa pasú tak ako majú, dávajú i zdravšie mlieko.

Pravidelne konzumujte orechy. Najviac bielkovín obsahujú arašidy a hneď za nimi sú orechy vlašské. Dopriať si ich môžete aj v podobe arašidového masla, či orechového oleja.

Medzi bohaté zdroje bielkovín patrí i sója. Na výber máte viacero možností. Prvým sú varené semená. Okrem toho je však prospešné i tofu, tempeh, sójové mlieko, alebo vegetariánske výrobky vyrobené z tejto strukoviny.

tofu

S pomedzi mäsa, obsahuje najviac bielkovín kuracie prsia. Za nimi sa nachádza chudé hovädzie mäso, bravčovéa na konci sa nachádza mleté hovädzie. Omnoho lepším zdrojom sú morské ryby, a to v akejkoľvek podobe. Sushi, steak z lososa, či tuniaka, alebo ančovičky. Všetky tieto suroviny vám dodajú dostatok bielkovín.

Zo zeleniny jedzte hlavne čerstvý hrášok a šaláty. Menej známou surovinou je napríklad tapioka, ktorá je zároveň zdravšou alternatívou klasických zemiakov a úplnou bielkovinovou bombou je avokádo.

Vajciaich obsahujú samozrejme taktiež. Aj v tomto prípade sa jedná o jeden z najlepších zdrojov bielkovín. Pokiaľ si doprajte jedno vajíčko denne, napríklad na raňajky, vysokého cholesterolu sa nemusíte obávať.