Hierarchia času v našich domácnostiach by mala byť jasne stanovená!

Ako vo všetkých odvetviach života, tak aj tam kde trávime väčšinu času a teda doma, by mal byť systém práce či poradie čo sa urobí ako prvé a naopak, čo bude ako posledné po zvyšok času. Ak takýto rebríček hodnôt v domácnosti chýba, prejaví sa to veľmi rýchlo a jasne. Každý člen rodiny by mal mať v sebe zakorenené čomu dá prednosť a ako si rozloží čas na práce a oddych.hodiny.jpg

  • Deťom niečo ako prednosť v činnostiach musíme vysvetliť, samozrejme podľa veku a šikovnosti. Nám starším je jasné že ráno nie je prvoradé pustiť si televízor ale naraňajkovať sa a následne urobiť po sebe poriadok. Ak sa tieto dve činnosti vymenia, raňajkuje sa neskoro a nezostane čas na iné veci.
  • Nám straším by už podobné záležitosti mali byť jasné, no je to naozaj vždy tak? Oddych po príchode z práce je síce dôležitý, no presedieť celé poobedie len tak nám skutočne nič neprináša. Po chvíli zaslúženého odpočinku si treba nájsť čas na pomoc deťom s úlohami, upratanie kuchyne či okopanie záhrady. V prípade že to s odpočinkom často preháňame, zanedbávame iné podstatné činnosti.
  • Kapitola sama o sebe sú študenti. Oni svoj čas mnoho krát využívajú zle, alebo zabudnú na to čo je dôležité. Ak sa po príchode zo školy venujú len relaxu či brigáde a zanedbávajú tak štúdium, prejaví sa to na ich známkach a na konci roka aj na vysvedčení.  nábodb.jpg

Je teda skutočne dôležité pre chod celého sveta aby mal každý vo svojej hlave jasne určené priority a samozrejme aby ich aj dodržiaval. Uznajme predsa sami, po dobre vykonanej práci, pomoci iným či športe sa nám bude odpočívať s lepším pocitom na duši.  Je však na každom z nás ako si čas upraceme, čomu dáme prednosť a akú aktivitu možno naopak z nášho dňa úplne vylúčime. Či sa rozhodujeme správne zistíme podľa vlastného pocitu pri ľahaní do postele. Z dobrého pocitu pramení radosť a sladké sny. Ak sme niečo zanedbali, predstavuje to ťažšie zaspávanie a viac práce na zajtrajšok.