Kubánske oregano, alebo Nádchovník

Táto rastlinka nie je v našich končinách ešte príliš známa, no pomaly rastie na popularite a čoraz častejšie sa o nej hovorí. Dôvodom je hlavne jej využiteľnosť počas zvýšenej chorobnosti. Konkrétne veľmi dobre pomáha na symptómy nádchy a prechladnutia. Rovnako pomôže aj pri astme a vysokom krvnom tlaku.
Kubánske oregano, alebo ľudovo hovorené nádchovník ja rastlinka so zelenými listami. Tie sú plné a dužinaté, čo prakticky znemožňuje jej sušenie. Napriek tomu pokiaľ si takýto lístok odtrhnete, je mäkký ešte aj niekoľko týždňov. Vyznačuje sa výraznou mentolovou arómou v spojení s gáfrom, mätou, oreganom. Práve táto vôňa ju predurčuje na pomoc v liečbe nádchy a prechladnutia. Stačí chytiť lístok, pretrieť si ho medzi prstami a výrazná vôňa sa uvoľní. Už len privoňanie prstov môže pomôcť nosovým dutinám rovnako, ako tyčinka do nosa, ktorá má podobné účinky i vôňu.

oregáno

Pripraviť si ju môžete na mnoho spôsobov. Pri naparovaní dáte do zhruba 200 ml zovretej vody jeden väčší lístok, necháte chvíľu pôsobiť a následne môžete paru inhalovať. Pokiaľ takúto vodu dáte vychladnúť, môžete ju použiť aj do nosového inhalátora. A keď radi pijete čaj, jej účinky pocítite aj pri tomto spôsobe užívania. Dávkovanie je v rovnakom pomere.

V zimných mesiacoch sa lístky môžu dať na radiátor a takéto inhalovanie je zdraviu prospešné kedykoľvek.
Jej silná vôňa odpudzuje hmyz, čiže ak si ju dáte do prostredia, v ktorom sa zdržujete, znižujete tým riziko poštípania komárom a nebudú vás otravovať ani muchy. Namiesto levandule odpudí moly.
Ak sa poraníte, môžete jej lístky priložiť na ranu i popáleninu. Urýchľuje proces hojenia.

alergie

Pestovanie nádchovníka je jednoduché. Rozmnožuje sa rýchlo a to vlastnými odrezkami. Stačí si odrezať výhonok a vložiť ho do pohára s vodou. Po niekoľkých dňoch zakorení. Následne ju premiestnite do kvetináča s bežnou zeminou. Pomalší, ale účinný postup je odrezok rovno zasadiť do kvetináča so zeminou. Rastlinka sa ujme, iba bude spočiatku pomalšie rásť.
Rastie do výšky zhruba jedného metra, no dokáže sa ťahať aj vyššie. Je to výlučne interiérový kvet, preto sa neodporúča dávať ho von.
V neposlednom rade netreba zabúdať aj na jej dekoratívny význam. A pokiaľ sa rozhodne si ju zadovážiť, určite sa stane vašim obľúbeným spoločníkom.