Neviditeľná hrozba v sprche: Legionella číha vo vašej vode

Legionella, baktéria, ktorá sa vyskytuje v bežnom vodnom prostredí, sa môže stať vážnou hrozbou pre naše zdravie. Hoci sa nachádza v jazerách, riekach a pôde, pre ľudí predstavuje najväčšie riziko v teplej vode, ako sú bojlery, sprchy alebo klimatizačné zariadenia. Keď sa vdýchnutím kontaminovanej vody dostane do pľúc, môže spôsobiť závažnú infekciu nazývanú legionelóza. Legionelóza, tiež známa ako pontiacka horúčka alebo legionárska choroba, sa prejavuje rôznymi príznakmi, od miernych horúčok a bolestí hlavy a svalov až po závažné zápaly pľúc s dušnosťou a kašľom. V extrémnych prípadoch môže viesť až k zlyhaniu dýchania a smrti.

legionella vo vode

Ako sa chrániť pred legionellou?

  • Pravidelná údržba: Je dôležité pravidelne udržiavať vodovodné a teplovodné systémy, vrátane bojlerov, sprch a klimatizácie. Pravidelné preplachovanie a dezinfekcia týchto zariadení zabráni množeniu baktérií.
  • Správna teplota vody: Udržiavajte teplotu vody v bojleri nad 60 °C a v sprchách nad 50 °C. Tým sa dá eliminovať legionella.
  • Filtre: Používajte filtre na vodu, ktoré dokážu zachytiť baktérie legionelly.
  • Starostlivosť o sprchové hlavice: Pravidelne čistite sprchové hlavice, aby sa predišlo tvorbe bio filmu, v ktorom sa baktérie legionelly môžu skrývať.
  • Bdelosť: Sledujte akékoľvek zmeny v teplote vody, zápachu vody alebo tvorbe usadenín v systémoch. Ak máte akékoľvek pochybnosti, obráťte sa na odborníka.

Ohrozené skupiny:

Legionelóza najviac postihuje ľudí s oslabeným imunitným systémom, starších ľudí, fajčiarov a osoby s chronickými pľúcnymi ochoreniami. Ak patríte do niektorej z týchto skupín, je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia.

čistá voda

Legionella vo vode https://www.vodaservis.sk/tipy-a-rady/legionella-vo-vode–ako-predist-rizikam-kontaminacie-pitnej-vody/ je vážna hrozba, ale s trochou vedomostí a prevencie sa dá ľahko predísť. Pravidelnou údržbou, dodržiavaním správnych teplôt vody a používaním filtrov môžeme ochrániť seba a našich blízkych pred nebezpečnými následkami legionelózy. Nezabudnite, že prevencia je vždy lepšia ako liečba.