Stres a zdravie

Aký vplyv má však stres na ľudské zdravie? Táto nepríjemná fáza nám vie život častokrát veľmi znepríjemniť, ba dokonca niekedy sme takí zúfalí, že sa začne nepriaznivo prejavovať na našom zdraví a to nie len na psychickom formou úzkostí a neistoty, ale aj na fyzickom zdraví.

smutno

Stres a naša psychika
Pri strese dochádza k množstvu najrôznejším vadám organizmu pri ktorých sa narušuje naša vnútorná rovnováha. Stáva sa vyslovene veľkou červenou STOPkou pre správne fungovanie nášho organizmu. Aktivuje teda také stavy v našom tele, ktoré majú presne opačný efekt, ako výsledok, ktorý potrebujeme pri stresovej udalosti dosiahnuť – a teda úspešnosť (keďže stres sa objavuje prevažne pri udalosti, pri ktorej potrebujeme uspieť). Nastáva blokáda mozgu, vysoký pokles sústredenosti, úzkosti, nechuť do života.

hodinky

Stres a naše fyzické zdravie
Ako už všetci dobre vieme, psychické a fyzické zdravie je spolu veľmi úzko, ba dokonca až neodlučne spojené. Pri dlhodobom strese a teda veľkej dlhodobej záťaži na našu psychiku sa začnú prejavovať aj problémy s našim telom. A to napríklad v podobe neustálej únavy, nechuti do jedla, bolesti celého tela. Stres sa neznesie dokonca ani s krásou. Často krát sa prejavuje vychádzaním pokožky, nekvalitných nechtov, suchej pokožky, pretože stres dehydratuje telo.

knihovna

Ako mu predchádzať?
Ak vás napríklad čaká dôležitá skúška, je dôležité si uvedomiť, že nejde o život. Aj keď chceme všetci prirodzene uspieť a to čo najrýchlejšie, pretože vieme, že potom práve to stres uvoľní najlepšie ako môže. Treba vedieť aj relaxovať, uvoľniť hlavu a napätie. Dávať si (napríklad medzi učením) prestávky a nesnažiť sa zvládnuť hneď všetko naraz. Venujte si čas pre seba a uvedomte si, že ste v živote vďačný za množstvo vecí, že sa dejú aj horšie veci a stresová situácia, ktorú práve prežívate pominie, nič nie je navždy a o pár dní, či týždňov si možno ani nespomeniete, že ste niečo podobné prežívali.