Československí punkeri a skinheadi 1984 -1991

Hudba, tlač, filmy dokážu silnou mierou ovplyvniť pocity človeka a tým pádom chýba len krôčik k tomu, aby tvorili jeho postoje či dokonca politické názory.
Áno, aj za čias cenzúry 80-tych rokov už v Československu chodili mladí, ktorí nosili číro, reťaze, alebo hlavu vystrihanú s mašinkou, bomberu a kanady. Ale bolo ich veľmi, veľmi málo, ešte tisíckrát menej než dnes. Začalo to tým, že sa niektorým chlapcom pošťastilo zohnať platne punkových kapiel zo zahraničia. Na obale boli odfotení speváci so svojim imidžom, hudba mladých oslovila a tak sa snažili opičiť.

VB

Medzi týmito punkermi sa údajne nachádzal i jeden človek s vyholenou hlavou a imidžom skinheada, ktorý sa dostal k platni skinheadskej kapely s názvom 4 Skins. Bola to však v podstate nepolitická kapela, určite nie neonacistická či pravicová. Punkerov začínalo byť viac, neskôr i skinheadov, každopádne v 80-tych rokoch to bola u nás jedna banda. Zatiaľ čo punkerov ďalej inšpirovali hudobné platne, skinheadov inšpiroval článok v magazíne 100+1, ktorý varoval o agesívnych futbalových chuligánoch z rôznych častí Európy nosiacich nacistické symboli, bombery a holé hlavy, ktorí bijú imigrantov, robia výtržnosti na štadióne, pijú litre piva a hovorí sa im skinheads. Varovanie však malo presne opačný efekt. Tento článok si československí skinheadi vybrali za vzor a ideál svojej cesty. Neskôr sa im dostanú do rúk platne kúpené v nemeckom bloku, aké sú údajne určené pre skinheadov. Boli to jasne neonacistické a krajne pravicové kapely ako napr. Skrewdriver. Skinheadi sa tak začínajú politicky radikalizovať a so sebou tiahnu i punkerov.

gramofon

Pár rokov po revolúcii (cca v roku 1991) ale začína vychádzať tlač s názvom A-Kontra, ktorá apeluje na československých punkerov s informáciou, že zahraniční punkeri sú politicky angažovaní na ľavej strane a sú anarchistami. A-Kontra ich tak vyzýva na odboj proti skinheadom a je pravda, že rozdiely medzi týmito subkultúrami u nás už v tej dobe boli kvôli rozdielnemu imidžu, ako aj pohľadu na mnohé veci. (Skinheadi boli takýmito čistými vojakmi, čo punkeri odmietali a zasa naopak, punkerom vadil nadriadený prístup skinheadov voči nim.) Ale tlač A-Kontra v tom spravila jasno, punkeri sa z veľkej časti oddelili a vznikli dve názorovo veľmi rozdielne a organizované skupiny stojace proti sebe.