Hygge – interiérový dizajn alebo filozofia??

Pokiaľ sa chystáte zariaďovať svoj budúci domov myslite na to, že veci ktorými sa obklopíte vám budú na očiach každý deň. Myslite na komfort, jednoduchosť, využiteľnosť a útulné prostredie. Takto totiž žijú domáci obyvatelia Dánska. Do interiérového dizajnu priniesli svoj štýl života – hygge. Táto krajina sa už po niekoľký raz umiestnila na vrchole rebríčka krajín s najšťastnejšími obyvateľmi. Napriek tomu, že v Dánsku je zima, fúka tam vietor, sú tam vysoké dane a nikto z nás Slovákov sa tam nehrnie presťahovať a žiť, sú Dáni najšťastnejší a asi majú na to recept.

deska

Za posledné roky vlna hygge neobišla ani oblasť bývania. Táto filozofia a interiérový dizajn zároveň sa stal fenoménom. „Obklopujte sa vecami, ktoré sú vám blízke“ – takto znie základná myšlienka hygge smeru. Rozpoznajte vzácne okamihy s rodinou a blízkymi a tešte sa z nich – to je hygge štýl alebo dizajn. Fotorámiky, staré knihy, staré platne, keramika, porcelán, predmety z minulosti, to všetko si vo vašom byte nájde miesto. Hygge je sadnúť si s partnerom po robote pred televízor a pozerať dobrý film. Hygge je čítať dobrú knihu zabalený v deke a popíjať voňavý čaj z pekného hrnčeka, hygge je tešiť sa každý deň z podobných okamihov a rozpoznať ich.

šálek

Preklad tohto slova

Zo slova hygge neexistuje v slovenčine doslovný preklad, ale môžeme ho voľne preložiť ako „cítiť sa dobre“, pohodlie, pokoj, útulnosť. Hygge patrí k dánskemu štýlu už od 18. st. a teraz, v roku 2018, je populárny aj v ostatných európskych krajinách. Biele tóny nábytku a stien, prírodné materiály – drevo, kameň, keramika. Tento štýl je úzko spätý s prírodou. Kvalitné materiály a drevo sú pre tento severský spôsob bývania charakteristickými. Dáni kladú dôraz na minimalizmus a funkčnosť, ale s eleganciou a štýlom. Ich interiéry sú vždy plné slnečných lúčov a jemného, mäkkého a teplého svetla z krbu či sviečok.