Pokročilé metódy odhalenia

Ak máme čisté svedomie a internet používame len na surfovanie a bežné veci, ktoré nezasahujú do morbidností, odporností a nejakého druhu zločinu, nemáme čo skrývať a v podstate ľudí, zodpovedných za odhaľovanie zločinu, nezaujímame.

internet

Pokiaľ si však niekto myslí, že internet mu umožňuje páchať kriminalitu anonymne, bez následkov, je na veľkom omyle. Môže si povedať, že používa premyslenú techniku, no FBI má predsa vždy o krok náskok. Taktisto aj v tomto kybernetickom smere.

V najčastejšom prípade odhalenia sa jedná o predaj ilegálneho tovaru. Vyšetrovateľ sa prihlási na na stránku, ako potencionálny kupec. Jeho Nick by mal byť čo najmenej osobný a podozrivý. Získa si dôveru a ponúkne väčšiu sumu peňazí. Predajca bude šťastím bez seba a zabudne používať rozum. Pri zbrklom vybavovní objednávky ľahko nevedomky prezradí nejaký detail, ktorý ho identifikuje. Minimálne jeho polohu. V takom prípade už je polovica práce s odhaľovaním zločinca hotová. Druhá polovica práce je o niečo komplikovanejšia. Získanie dôkazov. No pri správnom postupe vyšetrovateľa a naivite predajcu, častokrát nevedomky poskytne i dôkaz.

Problém s nelegálnym obsahom na internete tu bol, je a bude. Policajné zložky o tom vedia už dlhšie ako ktokoľvek z nás. A práve preto sú vyzbrojené technikou a počítačovou gramotnosťou, ktorá niekedy prevyšuje znalosti kybernetického zločinca.

chyba

Jednou z používaných metód skúsenejších zločincov je, že používajú operačný systém Tails. Tento operačný systém sa dá spustiť pomocou súborov na USB. Žiadne súbory na pevnom disku počítača nie sú potrebné. Ak prácu v systéme dokončia, vytiahnu USB disk a tým sa vymaže i celá aktivita, všetky súbory, informácie, detaily, skrátka všetko.  Práve preto je tento operačný systém používaný pri tajných, častokrát nelegálnych činnostiach.

Vo februári tohto roku zatkli jedného z najväčších predajcov drog na internete. Svoje aktivity vykonával v obrovskom množstve, pričom logicky zaujal vyšetrovateľov a tí pracovali na zistení jeho polohy. Úspešne. On to však zistil a začal predávať drogy cez iné servery a iné weby, lenže- pod tým istým nickom. Vyšetrovatelia ho teda opäť našli i na iných serveroch. Zaznamenávali si jeho činnosti, pracovali na lokalizácii a následné odhalenie bolo už len otázkou krátkeho času.