Na zateplenie si vyberajte len tie najkvalitnejšie materiály

Zatepľovanie budov patrí v súčasnosti už medzi základné činnosti pri stavbách, ktoré práve postavili alebo aj pri starších budovách, ktoré nespĺňajú súčasné normy a nároky na tepelno-izolačné vlastnosti. Hlavný dôvod, prečo sa budovy zatepľujú, je únik tepla zvnútra smerom von a tepelné straty, ktoré tým vynikajú. To má za následok potrebu intenzívnejšieho vykurovania priestoru s nízkym efektom a vysokými finančnými nárokmi.

K novému domu je dlhá cesta

Zabezpečiť, aby boli stavby dostatočne dobre zaizolované, je úlohou materiálov, ktoré sa na tieto účely používajú, teda minerálne, sklenené, kamenné vlny či polystyrén. Extrudovaný polystyrén sa dá použiť pri mnohých typoch zateplenia, a to vďaka svojim výborným a jedinečným vlastnostiam, napríklad na konštrukcie v inverzných systémoch, použitý v dostatočnej hrúbke je výbornou ochranou hydroizolačných súvrstiev pred prerastaním korienkov.

Extrudovaný polystyrén sa vyrába metódou s názvom extrúzia, čo znamená vytláčanie. Surovina je pritom rovnaká ako pri výrobe EPS, ale rozdiel je v systéme penenia. XPS má veľa dobrých vlastností, jednou z nich minimálna nasiakavosť a vysoká pevnosť, a preto sa XPS – Extrudovaný polystyrén používa na zateplenie fasád, kde slúži ako izolácia sokla, prekladov, tepelných mostov, či hlbokých podzemných stien ale je vhodný aj ako izolant do vnútorných miestností. Na zaizolovanie soklov sa odporúča požívať len dosky s rovnými hranami a mriežkovaným povrchom, pretože pri použití dosiek s hladkým povrchom môže dôjsť k zosuvu omietky, ktorá sa na nich nedokáže udržať. Dosky s hladkým povrchom sú preto vhodné iba na spodnú stavbu. Tepelné mosty sú eliminované tým, že majú polodrážku, ktorá je po celom ich obvode a zabezpečí minimálny únik tepla.

Projektant musí myslieť na všetko

Polystyrénové dosky sa vyrábajú v rozličných označeniach: Styrodur 2800, 3000CS, 4000CS, 5000CS. Majú vlastnosti, vďaka ktorým ich môžeme použiť aj ako súčasť skladby zložitých vegetačných striech, ktoré sú intenzívne zelené, pretože zvládne aj vysoké zaťaženie hmotnosti stromov, parkoviska alebo terasy.