Severné Fínsko – Laponsko

Fínsko sa nachádza na severovýchode Európy a patrí medzi severské štáty. Táto krajina je nesmierne zaujímavá a fascinujúca svojimi kontrastami. Nachádza sa tu tiež hranica polárneho kruhu. Čarovná príroda vás upúta svojou krásou a je zaujímavé Laponsko navštíviť rovnako v lete ako aj v zime.

sob

Aký je život za polárnym kruhom si bežný človek ťažko vie predstaviť. V zime sa tu teploty pohybujú okolo -15 stupňov Celzia, samozrejme záleží od miesta, kam chcete ísť. Vďaka snehu, ktorý sa tu drží vkuse celé mesiace máte možnosť zažiť super zimnú dovolenku. Vietor tu fúka menej, cesty sú rovné bývajú upravené, no ich nesolia a tak je potrebné mať auto prispôsobené na ich podmienky. Obyvatelia tam používajú špeciálne pneumatiky s drsnejším dezénom, alebo majú dokonca gumy vybavené hrotmi.

Nachádza sa tu turisticky obľúbená oblasť Levi, ktorá je stvorená práve pre ľudí, ktorí milujú zimné športy. Nájdete tu stovky upravených trás prevažne v rovinatom teréne, ktoré sú stvorené na bežecké lyžovanie. Najväčšie lyžiarske stredisko je známe rôznymi pretekmi. Na Slovenku je často spomínané zjazdové lyžovanie v Levi, kde Petra Vlhová dobíja stupienky víťazov.
Ak sa sem vyberiete v mesiacoch december a január, tak sa treba pripraviť na to, že sa tu stretnete s fenoménom ako je polárna noc. To znamená, že jednoducho sa tam slniečko neukáže a je tam stále tma. Čo samozrejme pôsobí na ľudí depresívne a nie je to veľmi príjemné. Laponsko je predovšetkým krajina sobov. Nemusíte sa báť kontaktu s týmito zvieratami, mnohé sú zvyknuté na kontakt s ľuďmi a je ich v tejto krajine naozaj veľa.

finsko

V lete je Fínsko tiež zázračné. Nie je to síce letná destinácia ako v Bulharsku, ale namiesto pláže sa môžete tešiť na pôvodnú prírodu a architektúru. Taktiež tu neuvidíte samé hotely na kope, ale ubytovaný budete skromnejšie, no za to útulne. Človek sa tu tiež nenudí ani v letných mesiacoch, lebo sa naplno môže venovať turistike, či cyklistike. Kanoistika je rovnako vyhľadávaná. S teplejším počasím sem prichádza aj ďalšia rarita a tou sú komáre. Komáre tu bývajú naozaj veľkým problémom, tak si nezabudnite so sebou zobrať aj repelent, ktorý sa vám na prechádzkach v prírode určite zíde.