Urban mining je výnosnejší ako klasická ťažba zlata

Vedeli ste o tom, že vo vašom telefóne, tablete, či notebooku nájdete aj drahé kovy? Hovoríme o medi striebre a zlate. Preto by starý telefón, alebo akákoľvek iná elektronika, nikdy nemala skončiť v obyčajnom odpade.

počítač
 
Na čo slúžia drahé kovy v elektronike
 
Spomínané kovy, teda meď, striebro a zlato, patria k tým najlepším vodičom elektrického prúdu. Na prvom mieste sa nachádza meď, za ňou striebro a bronzovú medailu má v tomto prípade zlato. V elektronike síce nájdeme najviac striebra, no ani množstvo zlata nie je zanedbateľné.
 
Trochu matematiky
 
Podľa oficiálnych dohadov a štatistík, sa v jednom mobilnom telefóne nachádza niečo okolo dvadsať až dvadsaťpäť miligramov zlata.V prepočte to vychádza, že tona mobilov obsahuje približne stoštyridsať gramov tohto kovu. Tak a teraz sa pozrime na to, kedy sa začína zlato ťažiť v prírode. Samotnej ťažbe predchádza geologický prieskum. Ak ten potvrdí, že sa v tone horniny, vyskytuje minimálne päť gramov zlata, začína sa ťažiť. Ak si to teda prepočítate, tak vám jednoznačne vyjde, že ťažba zlata priamo z mobilov, je nie len jednoduchšia, šetrnejšia k životnému prostrediu, no i niekoľkonásobne ekonomickejšia. Z tohto dôvodu sa vo svete rozšíril takzvaný Urban mining, v preklade mestská ťažba. Znamená to, že niektoré skupiny ľudí nevezmú ťažké stroje, ktorými začnú drancovať prales, alebo iný kúsok zeme, no namiesto toho vykupujú staré telefóny. Samozrejme, že to nerobia z ich lásky k prírode. Hlavným cieľom je zisk, avšak aj napriek tomu, prírodné zdroje dostanú trochu odpočinku.
 
pokladnička

Predpokladá sa, že iba v českej republike, sa v starých telefónoch, ktoré majú ľudia stále doma, nachádza viac ako dvesto kilogramov rýdzeho zlata. Na Slovensku je to veľmi podobné. Predstavte si, že by všetko toto zlato opäť poputovalo na výroby elektroniky. Hneď by sa nám dýchalo ľahšie.