Elektrokolobežky ako biznis

V Spojených štátoch sa koncom minulého roka jedno ráno v Santa Monice spustil nával. Nie hmyzu, alebo imigrantov, ale nával kolobežiek. Elektro kolobežiek. Elektroskútrov. Zaplavili mesto, všade sa otvorili stánky s desiatkami kolobežiek a človek po zaplatení tarify, si mohol vozidlo prenajať na určitý počet kilometrov. Výhoda kolobežky je tá, že na ňu netreba mať vodičský preukaz, funguje iba vekový a výškový limit. A ceny sú porovnateľné s cenami autobusov, alebo iným druhom hromadnej dopravy.

koloběžka

Tento biznis-model sa nevyhol kritike. Kritike, ktorá spočívala v tom, že ľudia, kritizovali nespočetné množstvo kolobežkárov na cestách, ktorí zaplavili mesto a absolútne ignorovali ostatnú dopravu. Aj keď spoločnosť prikazuje nosenie prilby a dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, zodpovednosť je na tých, ktorí si kolobežky prenajali, čiže vo väčšine prípadov – deťoch. A aj to práve prinieslo vlnu kritiky. Ale na tom nezáleží, lebo firma zarobí. V prepočte ide iba o pár dolárov na jednej kolobežke. Väčšina nákladov ide na elektrinu, resp. dobitie kolobežky, ale v prípade, že sú tých kolobežiek tisíce je zárobok istý. Funguje to ako bicykel na prenájom, akurát nemusíte šliapať a to je teda rozdiel!

koloběžky

Ak ste sa teda rozhodli založiť si požičovňu kolobežiek u vás na dedine, treba sa zamyslieť, či po tom bude dopyt? Takýto podnikateľský plán je odsúdený na úspech, akurát je veľmi pravdepodobné, že tento úspech bude limitovaný len na veľké mestá. A najmä mestá, kde je problém s dopravou. Teda ak žijete niekde, kde nie sú zápchy, tak si zakladanie požičovne radšej rozmyslite. Takýto plán si taktiež vyžaduje riadny počiatočný kapitál. Cena decentnej elektrickej kolobežky sa pohybuje okolo 300 eur a niektoré modely, s väčšou výdržou sú oveľa drahšie. A nato, aby sa to vyrovnalo hromadnej doprave potrebujete aspoň niekoľko desiatok kusov.