Športovať, cvičiť hýbať sa – s rozumom

Športom k zdraviu alebo trvalej invalidite – často sa stretávame s týmto výrokom, no i keď pôsobí vtipne, má v sebe aj zrnko pravdy. Ak necvičíte s rozumom, ale prudko a bez rozmyslu, môžete si aj vážne ublížiť:

anatomie
 
Šľachy, kĺby, svaly
 
Všetky tieto orgány sa podieľajú pri vašom cvičení či športovaní. Sú to časti tela náchylné k poraneniu, ak sa správne nepripravia na prácu a potrebne sa nezohrejú.
 
Šľachy: sú pružné elastické vlákna, ktoré spájajú svalstvo s kostrou – ak by neboli, telo by sa nám nemohlo hýbať. Sú veľmi silné, pevné ale aj elastické – dokážu sa natiahnuť a stiahnuť s obdivuhodnou pružnosťou. Ak sa ale tieto skupiny šliach nepoužívajú, prípadne sú používané vo zníženej miere, majú tendenciu strácať svoju pružnosť a to má za následok väčšieho rizika pretrhnutia a natiahnutia. Môže takéto poškodenie spôsobiť dlhodobí pobyt v nemocnici i dokonca vážnejšie problémy, ktoré sa môžu ťahať i do konca života človeka.

kostra
 
Kĺby: kĺby napomáhajú kostiam, aby mali možnosť sa hýbať pomocou svalstva – sú to akési pohyblivé matice, ktoré spájajú dve kosti dokopy. Tvorí ich väčšinou chrupavka, voda a malé kostičky, ktoré majú veľkú náchylnosť k poškodeniu a malým trieštivým zlomeninám. Na mieste ich držia šľachy, ktoré pri priveľkej záťaži môžu povoliť a spôsobiť vykĺbenie kĺbu, čo má za následok veľmi dlhodobé a ťažké hojenie s dlhodobými následkami. Ak sa natrhne šľacha pri kĺbe, je veľmi nízka šanca k úplnému vyliečeniu, lebo voda v kĺboch odplavuje krv, ktoré je potrebná k zrážaniu a tým pádom k zrastaniu šľachy ku kĺbu.
 
Svaly: sval sa môže natiahnuť či pretrhnúť. Treba dávať pozor na prudké pohyby, ako pri šľachách. Svalu chvíľu trvá, kým sa zohreje a tým sa pripraví na aktivitu. Svaly taktiež držia na mieste kĺby, stavce a kosti a tak je dôležité, aby boli pevné a držali časti tela pohromade.

sportovní náčiní
 
Teraz vidieť, ako je dôležité pripraviť si telo na záťaž a že rozcvička je oveľa dôležitejšia, ako si veľa z Vás myslelo. Telo potrebuje na svoje správne fungovanie postupné rozohriatie pomocou ľahkých cvikov, ktoré ho pomaly rozhýbe, natiahne šľachy, rozohreje svalstvo a spevní úpony okolo kĺbov. Treba teda cvičiť s rozumom a dávať si pozor na prípadné úrazy.