Starostlivosť o drevený nábytok

Jednou veľkou výhodou nábytku z dreva je jeho dlhá trvácnosť a čisto prírodné zloženie. Pri správnej starostlivosti tento druh nábytku prežije aj vás a pokojne ho môže užívať ďalšia generácia.

smrk

Starostlivosť o nábytok z masívu
Aby vám nábytok dlho slúžil mali by ste sa oň postarať. Nepotrebuje žiadnu náročnú údržbu. V prvom rade si dajte záležať na jeho umiestnení. Drevo je organický materiál, ktorý podlieha vplyvom okolia (vlhkosť, voda, teplota,…).
Vlhkosť– drevo na seba viaže vlhkosť. Ak nechcete aby sa vám nábytok kadejako poohýbal mal by byť v miestnosti kde je vlhkosť vzduchu od 50 do 60%.
Teplota – ideálna teplota je cca 20°C. Ak máte podlahové kúrenie môže sa váš nábytok vysušiť.
Slnečné lúče – neumiestňujte nábytok na miesto, kde stále svieti slnko. Slnečné žiarenie zmení farbu nábytku.

Údržba dreveného nábytku.
Udržiavať masívny nábytok nie je ťažké. Nebude vás to stáť veľa času a ani vás to finančne nezruinuje.
Na bežnú starostlivosť vám postačí mäkká handrička. Najlepšie je použiť suchú handričku, ale ak je to potrebné môžete ju navlhčiť. Neutierajte nábytok mokrou handrou, len vlhkou. Voda, ktorá by zostala z mokrej handry na nábytku by vsiakla do dreva a mohla by tak nábytok znehodnotiť.
Ak sa vám podarí na drevený nábytok vyliať vodu, rýchlo ju vysušte. Pokiaľ ide o čistú vodu stačí ju len vysušiť. Ak vám ale deti rozlejú na nábytok malinovku, alebo čaj tekutinu vysušte a poutierajte vlhkou handrou.

Ak chcete získať lesk na nábytku použite prípravky na to určené. V každom lepšom obchode s nábytkom ich majú. Najskôr prípravok vyskúšajte na menej viditeľnom mieste na nábytku. Predídete tak možnému znehodnoteniu. Masívne nábytky sa vyrábajú z rôznych druhov dreva. Nie každý prípravok na leštenie je vhodný na akýkoľvek druh nábytku.

moderní nábytek

Škrabance na nábytku.
Ak zbadáte škrabanec na svojom nábytku nepodliehajte panike. Stačí vám vlašský orech (dužina) – prejdite ním po škrabanci. Olej, ktorý orech obsahuje škrabanec zamaskuje.